Reklama

Rozważna i romantyczna

Rozważna i romantyczna

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Kampania przed referendum w sprawie niepodległości Szkocji przyspiesza. I to po obydwu stronach granicy. Sprawa dotyczy wszystkich Brytyjczyków. Mniej jednak chodzi o idee, a bardziej o gospodarkę.
Kibice drużyn rugby Szkocji (z lewej) i Anglii w czasie meczu w ramach Pucharu Sześciu Narodów. Edynburg, Szkocja, 8 lutego 2014 r. Fot. Scott Heppell / AP / EAST NEWS
T

Tamtego lata patriotyzm wyłonił się z cienia ku słońcu i wszyscy wspólnie kibicowaliśmy Drużynie Wielka Brytania [Team GB]” – mówił premier David Cameron w przemówieniu wygłoszonym w pierwszych dniach lutego na stadionie olimpijskim w Londynie. Miejsce wybrał nieprzypadkowo – to właśnie podczas igrzysk w 2012 r. Brytyjczyków znów ogarnęło poczucie jedności, dumy z własnej – Wielkiej! – Brytanii oraz wiary w przyszłość.
Do tamtych uniesień odwoływał się teraz Cameron w apelu skierowanym do wszystkich obywateli – nie tylko Szkotów, ale także Anglików, Walijczyków i Irlandczyków. Podkreślał, że siła kraju leży w jedności i na oderwaniu się Szkocji – o której przyszłości zdecydują jej mieszkańcy podczas referendum we wrześniu – stracą wszyscy.
Poczucie to z pewnością podziela wielu Brytyjczyków, w tym także Szkotów. Jak wynika z ostatnich sondaży, za niepodległością...

7617

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]