Reklama

Roztocze. Wschód Kreatywności

Roztocze. Wschód Kreatywności

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Kilka lat temu na spotkaniu w gronie lokalnych liderów w Szczebrzeszynie opowiedziałem o mojej wizji zorganizowania wydarzenia literackiego o randze ogólnopolskiej.
JACEK POREMBA / FESTIWAL STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO
S

Spotkałem się wtedy z dużym entuzjazmem i chęcią współpracy. Wówczas mieliśmy tylko nadzieję oraz ogrom pracy do wykonania.

Dzisiaj, gdy piszę te słowa, mamy za sobą trzy niezwykłe edycje Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Były możliwe dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu wielu osób, którym jestem niezmiernie wdzięczny. Ogromnie Wam dziękuję! Festiwal w Szczebrzeszynie nie mógłby też rozwijać się bez autorów, poetów, twórców i artystów, którzy przyjmowali nasze zaproszenia. Chciałbym podziękować również czytelnikom, słuchaczom, miłośnikom literatury, teatru i sztuki. Razem stworzyliśmy wydarzenie artystyczne, które jest autentyczne, mądre, oryginalne i nie jest tylko kolejnym „iwentem”. Buduje poczucie wartości, pokazuje piękno sztuki i otwiera możliwości rozwoju jednego z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Festiwal to nasze wspólne dzieło.

Spełnianie marzeń napędza mnie do dalszego działania. Kilka lat temu mówiłem w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie, że dzięki literaturze, teatrowi i sztuce przyciągniemy na Roztocze całą Polskę. Z badań, jakie realizujemy po każdej edycji, wynika, że w ciągu trzech lat 35 milionów Polaków mogło w mediach usłyszeć o Festiwalu w Szczebrzeszynie.

Przed nami kolejne wyzwania. Chcemy rozpocząć rozmowę na temat dalszego rozwoju, który wykorzystywałby dotychczasowy potencjał Festiwalu. Przede wszystkim jednak pragniemy skoncentrować się na unikalnych wartościach kulturowych i swoistym genius loci Roztocza, które od wieków przyciąga twórców, artystów, poetów, ludzi kreatywnych i wybitnych przywódców. Pracuję od ponad 20 lat w przemyśle kultury i jestem zwolennikiem tworzenia projektów, które niosą w sobie potencjał innowacji i stymulują rozwój sektora kreatywnego. Dlatego specjalnie na Festiwal przygotowaliśmy publikację „Roztocze. Wschód Kreatywności”. Jest to próba zmierzenia się z pytaniem, czy nasze działania (Festiwal) mogą być inspiracją do kolejnych inicjatyw. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję, która może doprowadzić do realizacji kolejnego marzenia, o którym mówiłem kilka lat temu. Chodzi o wizję budowy w Szczebrzeszynie Centrum Języka Polskiego – instytucji poświęconej językowi i kulturze słowa – nowoczesnego miejsca promocji czytelnictwa. Jest to także próba wskazania, że kultura może, podobnie jak biznes, na wiele sposobów ubogacać miejsce, w którym jest tworzona. Jestem przekonany, że na Roztoczu może rozwijać się przemysł kultury i sektora kreatywnego, który stanie się kołem zamachowym dla całego regionu.

O tym porozmawiajmy w Szczebrzeszynie. Teraz zapraszam do lektury naszego dodatku, który przedstawia tegorocznych gości Festiwalu oraz przybliża świat skamandrytów – patronów IV edycji Festiwalu.

Zapraszam do Szczebrzeszyna! ©

 

Dodatek do „Tygodnika Powszechnego” 29/2018.</b> SZCZEBRZESZYN STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO

Redakcja: Michał Sowiński

Okładka i projekt graficzny: Marek Zalejski

Fotoedycja: Edward Augustyn

Skład: Andrzej Leśniak, Marek Zalejski

Na okładce: Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Julian Tuwim / domena publiczna

Współwydawca dodatku ZNAK

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]