Reklama

Rozszerzony umysł pająka

Rozszerzony umysł pająka

04.04.2022
Czyta się kilka minut
Zespół Jiana Zhou postanowił sprawdzić, czy pająki z gatunku ­L. ­sclopetarius korzystają z czułości sieci, by wykrywać potencjalne zagrożenie.
FOT. PIXABAY
N

Nici sieci pajęczej są mocne, choć nam akurat łatwo je zniszczyć. Badania opublikowane w „PNAS”, czasopiśmie Narodowej Akademii Nauk USA, sugerują, że w ten sposób możemy... ogłuszyć ich mieszkańców. Dotychczas było wiadomo, że pająki mogą odbierać dźwięki z niewielkiej odległości dzięki wyspecjalizowanym włoskom czuciowym umieszczonym na odnóżach. Nitki pajęczyny są też wrażliwe na ruchy cząsteczek powietrza związane z przemieszczaniem się fal dźwiękowych. Zespół Jiana Zhou postanowił sprawdzić, czy pająki z gatunku ­L. ­sclopetarius korzystają z tej czułości sieci, by wykrywać potencjalne zagrożenie.

Okazało się, że kiedy na odległym fragmencie sieci wyemitowali dźwięk zbyt cichy, by pająk mógł odebrać go bezpośrednio z powietrza, to obserwowany osobnik i tak zareagował – i to dokładnie tak, jakby usłyszał niezbyt głośny dźwięk. Wydaje się więc, że sieci służą pająkom także jako „narządy” zmysłu słuchu, których właściwości nie są ograniczane przez ciało organizmu. Dzięki temu dają się też łatwo dostosowywać, np. do siły wiatru, który mógłby zakłócać odbiór informacji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]