Reklama

Rozsypany archipelag

Rozsypany archipelag

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Obciach jest znacznie bardziej niebezpieczny i raniący niż uśmiech politowania czy złośliwy komentarz tabloidu. Może stać się stygmatem.
Rys. Mateusz Kaniewski
W

W kategorii seriali telewizyjnych na najbardziej obciachowy wybrano cykl "Grzeszni i bogaci". Za w pełni obciachową postać w tego typu produkcjach od dawna uchodzi Rysiek z nadawanego przez TVP1 "Klanu". Wśród gwiazd estrady do grona obciachowych zalicza się egzaltowaną Violettę Villas, przestylizowaną Marylę Rodowicz i nucącego kolędy Krzysztofa Krawczyka. Janusz Palikot straszył ongiś obciachową koalicją PiS, PSL i SLD, sam uchodząc zresztą za polityka obciachowego. Za obciachowe uważa się kalendarzyk małżeński, jazdę samochodem w zapiętych pasach oraz bycie w Polsce katolikiem.

Tak wygląda wyrywkowy przegląd sytuacji związanych z oceną, która wyraża się w słowie "obciach". Istny to kołowrót postaci i postaw, wirówka zachowań i wartości. O ile nie można być pewnym, jakie jest kryterium uznania czegoś lub kogoś za obciachowe, o tyle z przekonaniem orzec...

14105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]