Reklama

Ładowanie...

Rozpustnik poturbowany

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Arcydzieło? Oczywiście! Arcyopera? Jak najbardziej! Tylko dlaczego nie możemy usłyszeć „Don Giovanniego” w najlepszym, oryginalnym kształcie, który wymyślił sam Mozart?
Mozart komponuje w Pradze uwerturę „Don Giovanniego”, karta z cyklu „Życie Mozarta”, reklamująca pastę bulionową marki Liebig, Paryż, 1906 r. UNIVERSAL HISTORY ARCHIVE / UNIVERSAL IMAGES GROUP / EAST NEWS
J

Jak piszą w swojej przedmowie wydawcy „Don Giovanniego” w „Neue ­Mozart-Ausgabe” (Nowym Wydaniu Dzieł Mozarta), istnieje tylko jedna autentyczna wersja utworu: opera, skomponowana dla Pragi i tam z ogromnym sukcesem wystawiona 29 października 1787 r. Jest to zarazem jedyna wersja, którą można precyzyjnie zdefiniować. Rzecz w tym, że tego właśnie „Don Giovanniego” gramy najrzadziej.

Od najwcześniejszej zachowanej taśmy (Metropolitan, dyr. Tullio Serafin, 1935), przez pierwsze, legendarne nagranie (Fritz Busch, Glyndebourne, 1936), aż po najświeższe dokumenty z dziesiątków scen i estrad: setki dyrygentów, tysiące śpiewaków. Wszyscy, z bardzo nielicznymi wyjątkami, powielają ten sam wizerunek tej arcyopery: arbitralnie sklecony tekst muzyczny i tempa bardzo dowolnie traktujące oznaczenia Wolfganga Amadeusza Mozarta w imię potocznych wyobrażeń o treści i wymowie utworu.

...

17411

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]