Reklama

Rozprawa budująca

Rozprawa budująca

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Wtedy Job wstał, rozdarł szaty swoje, a ostrzygłszy głowę, upadł na ziemię, pokłonił się, i rzekł:...
.

...„Nago wyszedłem z żywota matki mojej i nago się tam wrócę; Pan dał, Pan wziął, jak się Panu podobało, tak się stało; niech będzie imię Pańskie błogosławione” (1, 20-21).

Hiob pojawia się co najmniej dwa razy w pismach Sørena Kierkegaarda. Jest jednym z bohaterów filozoficznego traktatu „Powtórzenie” opublikowanego po raz pierwszy w 1843 r. Tam jest on przedstawiony jako człek, który stracił cały swój dobytek, zdrowie, rodzinę, ale odzyskał swoje „ja”. Na nim dokonało się powtórzenie pierwotnej sytuacji, ponieważ utracił swoje dobra przed Bogiem. Można rzec jeszcze inaczej: człowiek w poszukiwaniu swej prawdy musi wyplątać się z tego świata i jego obyczajów, by odzyskać siebie przed Bogiem. Każdy, kto czytał przepiękne dzieło Bojaźń i drżenie, kto za autorem wędrował śladami Abrahama, wie, jakiej odwagi wymaga, i w jakiej samotności ów powrót się dokonuje....

4716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]