Reklama

Ładowanie...

Rozprawa budująca

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Wtedy Job wstał, rozdarł szaty swoje, a ostrzygłszy głowę, upadł na ziemię, pokłonił się, i rzekł:...
.

...„Nago wyszedłem z żywota matki mojej i nago się tam wrócę; Pan dał, Pan wziął, jak się Panu podobało, tak się stało; niech będzie imię Pańskie błogosławione” (1, 20-21).

Hiob pojawia się co najmniej dwa razy w pismach Sørena Kierkegaarda. Jest jednym z bohaterów filozoficznego traktatu „Powtórzenie” opublikowanego po raz pierwszy w 1843 r. Tam jest on przedstawiony jako człek, który stracił cały swój dobytek, zdrowie, rodzinę, ale odzyskał swoje „ja”. Na nim dokonało się powtórzenie pierwotnej sytuacji, ponieważ utracił swoje dobra przed Bogiem. Można rzec jeszcze inaczej: człowiek w poszukiwaniu swej prawdy musi wyplątać się z tego świata i jego obyczajów, by odzyskać siebie przed Bogiem. Każdy, kto czytał przepiękne dzieło Bojaźń i drżenie, kto za autorem wędrował śladami Abrahama, wie, jakiej odwagi wymaga, i w jakiej samotności ów powrót się dokonuje....

4716

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]