Reklama

Ładowanie...

Rozmowy na czasie: Norman Davies "Czy państwa są nieśmiertelne?"

Rozmowy na czasie: Norman Davies "Czy państwa są nieśmiertelne?"

09.10.2020
Czyta się kilka minut
„Wszystko, co sprawia wrażenie, jakby miało trwać wiecznie, może w każdej chwili runąć”, twierdzi Norman Davis. Podczas słynnego wykładu we Wrocławiu w połowie lat 80. mówił, że urodził się jako obywatel największego imperium świata, które na jego oczach legło w gruzach. Choć aluzja do Związku Radzieckiego była czytelna dla wszystkich zebranych, mało kto wtedy wierzył, że system ten może upaść w ciągu najbliższych kilku lat.
C

Czas to żywioł historyków. I nie chodzi tu tylko o to, że pieczołowicie zbierają fragmenty przeszłości, układając je potem w zrozumiałe dla nas konstelacje. Wraz z upływem czasu zmienia się także nasza perspektywa patrzenia na minione wydarzenia – inaczej rozkładają się akcenty, ewoluują też nasze systemy wartości.

Czy historyk może być futurologiem? Wiedza o przeszłości z pewnością dostarcza wielu krytycznych narzędzi przewidywanie tego, co będzie – choć to zawsze bardzo ryzykowne zadanie. „Nie wiemy, jaka będzie przyszłość, ale na pewno będzie inna od tego, co widzimy teraz”, twierdzi Norman Davies.

Z szukaniem analogii w przeszłości trzeba uważać, ponieważ historia nie zawsze lubi się powtarzać. Ogólne mechanizmy mogą być podobne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego kluczowe – nie tylko dla historyka – jest baczne obserwowanie teraźniejszości.

Rozmowa dostępna TUTAJ>>>

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]