Reklama

Rozmowa Jezusa z Nikodemem (1)

Rozmowa Jezusa z Nikodemem (1)

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Rozważaliśmy ją pierwszego wieczoru naszej krakowskiej ewangelizacji. Kluczowym pytaniem tej rozmowy jest pytanie o Jezusa: Kim jest? I w jaki sposób objawia nam Boga?
N

Nikodem ma na to pytanie odpowiedź – swoją? Swojego środowiska [„wiemy”]? A może użyta przezeń liczba mnoga jest znakiem niepewności? Próbą schowania się? Chęci spotkania, ale i strachu? „Wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel”. Tezie towarzyszy uzasadnienie: „Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z nim”. On sam – Nikodem – również jest nauczycielem – w taki sposób w trakcie rozmowy tytułuje go Jezus („Ty jesteś nauczycielem Izraela”). Są więc sobie równi? Występują z tego samego poziomu? Jako para uczonych rozprawiających o Bogu? Studiujących (dzień i noc!) Torę? Po to, by potem objaśniać ją innym?

Z czym więc przyszedł? Z pytaniem? Czy z twierdzeniem? Opisał Go jakoś, zmieścił w swoich kategoriach, ale... chyba ma poczucie, że On się nie daje w nich zamknąć, do końca do nich nie pasuje.

I rzeczywiście. Nie pasuje!...

2809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]