Reklama

Rozdarte współczucie

Rozdarte współczucie

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Weselić się z weselącymi - płakać z płaczącymi. Żyć i czuć nie tylko w swojej osobności, lecz ze światem, razem z innymi. Ze spotkanymi po drodze i z przywiedzionymi nam przed oczy przez media. Raz radość, raz żałoba. Więcej jednego albo więcej drugiego - ale po kolei.
C

Co począć ze współczuciem naraz z obiema przeciwnymi sobie stronami? Tym łatwiej może się taka konieczność zdarzyć, im bardziej stanowczo odmawiamy dehumanizacji, odczłowieczenia nawet winnych zbrodni, kogokolwiek.

Płacz z płaczącymi przychodzi mi łatwiej niż dzielenie radości zwycięstwa. Może dlatego, że takiej radości niezmąconej nie znam, a każdy triumf budzi we mnie drgnienie podejrzliwości. Kto, czym za ten triumf płaci, i czym jutro zapłacą dzisiejsi triumfatorzy?

Ból osadników żydowskich, którzy muszą opuścić Strefę Gazy, miejsce, które stało się ich domem. Miejsce, którego zamieszkanie niektórzy uznali za urzeczywistnienie obietnicy samego Boga. Radość Palestyńczyków zajmujących teren dla nich “odzyskany". Radość w obliczu cudzego bólu. Przecież ją znam! Nie jest niezmącona, choć ma wielką siłę. Powinna nieść w sobie zobowiązanie, by...

2011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]