Reklama

Równość to nie feminizm

Równość to nie feminizm

11.06.2012
Czyta się kilka minut
Amerykańskie „siostry bez habitów” stanowczo odpierają zarzuty Watykanu o radykalny feminizm. Ocenę Kongregacji Nauki Wiary uznały za „szokująco surową”, bezpodstawną i burzącą pokój w Kościele.
P

Przypomnijmy: w połowie kwietnia Kon¬gregacja Nauki Wiary w specjalnym dokumencie ostro skrytykowała działalność Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich w Stanach Zjednoczonych (LCWR), reprezentującej około 400 zgromadzeń, czyli blisko 80 proc. z 57 tys. wszystkich sióstr zakonnych w tym kraju (pisaliśmy o tym w „TP” nr 20). Większość z nich zrzuciła habity po II Soborze Watykański, wiele żyje na własny rachunek, pracując i jednocześnie służąc Kościołowi.

Kongregacja oskarżyła LCWR o błędy doktrynalne, nieposłuszeństwo wobec biskupów oraz uleganie zsekularyzowanej kulturze współczesnej. Zarzuciła im także radykalny feminizm, który grozi „wypaczeniem wiary w Jezusa i jego miłującego Ojca”, a nawet podważa „objawiony charakter doktryn o Trójcy Świętej, boskości Chrystusa i natchnieniu Pisma Świętego”. LCWR − podkreślił Watykan − milczy o tak ważnych kwestiach jak prawo do...

6090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]