Reklama

Rosyjska pajęczyna

Rosyjska pajęczyna

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Cécile Vaissié, autorka książki „Siatki Kremla we Francji”: Istnieje zestaw poglądów wspólny dla skrajnej prawicy i skrajnej lewicy. To antyamerykanizm, niechęć do NATO i eurosceptycyzm. Grając na tym, Kreml łatwo znajduje sojuszników.
Liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen w Moskwie, maj 2015 r. Fot. Kirill Kudryavtsev / AFP / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Czym są „kremlowskie sieci” we Francji, które opisuje Pani w swojej książce? 

PROF. CÉCILE VAISSIÉ: Termin „sieć” rozumiem socjologicznie. Chodzi mi o to, że są nad Sekwaną pewne grupy, które wyrażają sympatię dla Władimira Putina i bronią publicznie tego stanowiska. Nie znaczy to wcale, że są to wszystko organizacje z wyraźnymi strukturami i liderami, których członkowie ślepo wykonują odgórne polecenia Kremla. Z moich analiz wynika natomiast wyraźnie, że Kreml z premedytacją próbuje kierować swoje akcje do tych właśnie kręgów i dostosowuje do nich swoje środki i argumenty. Używa w tym celu mieszanki nowoczesnych technik soft power [tzw. miękkich środków polityki zagranicznej – red.] ze starymi metodami sowieckimi. Nie należy więc wyobrażać sobie, że członkowie „sieci” to osoby opłacane przez ludzi Putina. Tak...

14590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]