Reklama

Francja wobec Rosji: między fascynacją a Realpolitik

Francja wobec Rosji: między fascynacją a Realpolitik

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Jakiś czas temu cały świat usłyszał o ekstrawagancjach Gérarda Depardieu, który przyjął obywatelstwo rosyjskie i odtąd nie traci okazji, by chwalić „swojego przyjaciela” Władimira Putina.
P

Przypadek znanego aktora jest jednak wśród francuskich artystów czy intelektualistów raczej odosobniony. Inaczej niż w latach 50. XX wieku, gdy rzesze znanych Francuzów – od filozofa Jeana-Paula Sartre’a po aktora i piosenkarza Yves’a Montanda sławiły komunizm i Związek Sowiecki jako ojczyznę „lepszego jutra”.

Dziś światła Moskwy przygasły, ale nadal przyciągają środowiska skrajne politycznie – przede wszystkim prawicowe, ale też skrajnie lewicowe – o czym mówi w wywiadzie dla „Tygodnika” Cécile Vaissié – francuska politolożka i badaczka Rosji, profesorka Université Rennes 2 i autorka wydanej właśnie książki „Les Réseaux du Kremlin en France” („Siatki Kremla we Francji”).

Nie brak też Francuzów, którzy naiwnie wyobrażają sobie Rosję (czy też raczej wierzą w nią) na bliski sobie ideologicznie sposób: jedni, ci bardziej prawicowi, widzą w niej świętą Ruś, która broni...

3072

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]