Reklama

Rosja na dopingu

Rosja na dopingu

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Światowa agencja antydopingowa WADA wykluczyła Rosję z wielkich imprez na cztery lata za systemowy doping w sporcie i fałszowanie próbek.
LAURENT GILLIERON / AP / EAST NE WS
D

Dotyczy to także olimpiad w Tokio (2020) i Pekinie (2022). Rosyjska Agencja Antydopingowa może się odwołać w terminie 21 dni do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie (jeśli Rosja złoży odwołanie, egzekucja zostanie wstrzymana do ogłoszenia werdyktu).

Specjaliści wątpią, czy odwołanie coś da, gdyż ich zdaniem materiał dowodowy jest mocny. W Rosji ze szprycowania sportowców uczyniono system pod auspicjami państwowych instytucji, mających w statutach rozwój rodzimego sportu. A potem system zrobił wiele, by przez lata mydlić oczy kontrolerom. Częściowo się to udawało. Teraz też WADA uchyliła furtkę przed rosyjskimi sportowcami, którzy zdołają dowieść, że są czyści – będą mogli startować pod flagą neutralną. Niektórzy członkowie WADA uznali, że sankcje są zdecydowanie za słabe, np. wiceprzewodnicząca Linda Helleland protestowała przeciw zwolnieniom od kary. To ma być środek otrzeźwiający i droga ku wyleczeniu systemu, a nie udawanie, że wszystko samo się zmieni na lepsze.

Po decyzji WADA w Rosji podniósł się krzyk. Zabrzmiały wezwania do bojkotu igrzysk, do wystąpienia z WADA i MKOl; przewodnicząca Rady Federacji wystąpiła z pomysłem, aby Rosjanie zorganizowali własną olimpiadę.

Sport jest dla autorytarnych reżimów substytutem osiągnięć państwa, które na innych polach przegrywa rywalizację. Dyskwalifikacja jest więc w tym wymiarze dla reżimu Putina dotkliwa. Złapana za rękę Rosja mówi: to nie moja ręka. Przekupstwem i zastraszaniem stara się przekonać opinię publiczną, że ci, którzy zwracają jej uwagę na niewłaściwe postępowanie, są rusofobami. Chęci do oczyszczenia nie przejawia. ©

Więcej na blogu autorki: labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]