Reklama

Rok pustego czasu

Rok pustego czasu

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Nie jesteśmy obywatelami swojego czasu, kształtującymi jego znaczenie, tylko jego pokornymi poddanymi. Pokazał nam to rok 2020, który już nie przynależał do starej epoki i jeszcze nie przynależy do nowej.
Park zegarowy w Düsseldorfie, 24 kwietnia, 2020 r. Fot. MARTIN MEISSNER / AP / EAST NEWS
T

To było 31 grudnia 2019 r. nad ranem. Czekałem na samolot na lotnisku imienia Dawida Ben Guriona. Knajpy były jeszcze zamknięte, sklepy wolno­cłowe – również. By się nie nudzić, otworzyłem komputer, w nim kalendarz i zacząłem nanosić na tworzące rok 2020 okienka kolejne plany.

Rok po raz pierwszy

Im dłużej zastanawiałem się nad tym zachowaniem, tym wyraźniej dostrzegałem jego absurd. Jakie dla mojego myślenia o najbliższej przyszłości miałoby znaczenie, że będzie ona wydarzała się właśnie w roku 2020? Od dawna żyję w innych cyklach niż ten rozciągający się między styczniem a grudniem – latach akademickich i terminach oddania powieści. Gdy chodzi o coś nieodległego (a perspektywa roczna jest nieodległą), planuję, że będzie miało to miejsce po lub przed napisaniem książki, albo w semestrze zimowym bądź letnim, a nie w roku 2016 czy 2018. Podejrzewam, że mimo specyfiki...

17933

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

celebrowanie przejścia Ziemi przez jeden konkretny punkt na jej orbicie wokół słońca miało jakiś sens w czasach sprzed maszyny parowej i elektryczności, dziś jest jedną z wielu i uważam absurdalnie przesadzoną okazją do zabawy, picia, wystrzeliwania tysięcy ton fajerwerków - tyle i tylko tyle, a na temat dlaczego akurat ten dzień a nie jakikolwiek inny to już tu na forum TP się dyskusja toczyła i żadnych argumentów 'za' nie przedstawiono - jednym słowem jeden wielki humbug cały ten 'nowy rok'

Zaraz tam "park zegarowy"! Zdjęcie przedstawia instalację Klausa Rinkego "Zeitfeld" (1987), składającą się 24 zegarów na jednym trawniku w Parku Południowym. A tu autorecykling z 2017 roku [http://www.thomasbrambilla.com/FrontEnd/Exhibition/klaus-rinke-derzeit-at-skulpturenpark-waldfrieden-tony-cragg-foundation-wuppertal-germany]. Swoja drogą, Düsseldorf to piękne miasto, takie "do życia" (jak się ma sporo pieniędzy, nawet jak na niemieckie warunki).

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]