Reklama

„Robił rewolucyjną robotę”

„Robił rewolucyjną robotę”

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Gdy "Chrystus z karabinem na ramieniu" ukazał się po kastylijsku, pokazałem go Césarowi Montesowi. "Niedokładnie tak było, ale jest tu tak pięknie opowiedziane..." - powiedział opisywany przez Kapuścińskiego dowódca guerilli.
K

Kilka lat temu Artur Domosławski opublikował tekst "Kapumania, Kapumafia" - rodzaj laudacji dla Ryszarda Kapuścińskiego, który odbierał doktorat honoris causa uniwersytetu w Barcelonie. Określenia "mania" i "mafia" dobrze oddawały stosunek do niego, zarówno w kręgu iberoamerykańskim, jak i w Polsce. Po śmierci pisarza "mania" w kraju sięgnęła zenitu, a "mafia" wielbicieli się rozrosła. Ale jednocześnie wystąpiła "choroba nadmiaru", która zaczęła pożerać samego padrino: "Kapumania" przerodziła się w "Kaputrofię".

Zygmunt Bauman pisał w "TP" (nr 9/10), że Kapuściński dostrzegał rzeczy, na które wielu z nas pozostawało ślepymi, i którymi potem dzielił się z czytelnikami; co jednak z naszym oglądem jego samego?

Biografia "Kapuściński non-fiction" jest także próbą jego przewartościowania. Zarówno w książce, jak też w poprzedzającym burzę wokół niej...

18147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]