Reklama

Rewolucjoniści w kulturze

Rewolucjoniści w kulturze

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Przywoławszy Apostołów, kazali ich ubiczować i zabronili im przemawiać w imię Jezusa… A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia Jezusa. Dz 5, 40n.
J

Jedyną reakcją Sanhedrynu na mądre i głębokie słowa Gamaliela było ubiczowanie niewinnych Apostołów. Mimo że zakrawa to na ironię, dziś spotkamy uwspółcześnioną wersję podobnych zachowań, gdy w stronę niewinnych osób, których całe życie stanowi wyraz służby dla Kościoła i kultury, kierowane są absurdalne, nieuzasadnione oskarżenia. Ci, którzy przez długie lata ofiarowali bliźnim swe poświęcenie i odwagę przecierania intelektualnych ścieżek znaczonych nonkonformizmem, dziś po ukończeniu osiemdziesiątki muszą ze stoickim spokojem znosić biczowanie praktykowane z entuzjazmem przez środowiska rezerwujące dla siebie ? z bliżej nieznanych powodów ? funkcję kulturowego Sanhedrynu.

Mechanizm ten jest tym bardziej bolesny, że chrześcijaństwo przez dwa tysiące lat kształtowało kulturę, w której ważną zasadę stanowiło domniemanie niewinności oskarżonego. Współcześni...

2206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]