Rewolucja, której nie było
Można się spierać o III i IV Rzeczpospolitą, pytać, kiedy IV RP zaistnieje w sensie prawnym, nie ma już natomiast wątpliwości co do tego, że istnieją one równorzędnie na planie idei, to znaczy jako konkretne formacje myślowe, światopoglądowe, osadzone na częściowo odmiennych wartościach, odwołujące się do różnych kodów kulturowych i starające się budować konkurencyjne mitologie dla masowej wyobraźni.
W tym rozumieniu emblematem II RP nie jest bowiem "Przedwiośnie" Żeromskiego czy "Granica" Nałkowskiej, lecz "Kariera Nikodema Dyzmy" Dołęgi-Mostowicza. Literatura III RP nie wydała niestety takiego utworu. Był natomiast film: "Psy" Pasikowskiego - on najwyraźniej opowiedział nowe funkcje popkulturowe, w jakich występować będą w III RP "solidaruchy" i "ubekistan", "czarni" i "czerwoni".
W równej mierze, co skutkiem słabości polskiej literatury w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]