Reklama

Rewolucja, której nie było

Rewolucja, której nie było

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Czy nie za wcześnie próbuję wypatrzeć IV RP w literaturze? Pierwszym drogowskazem było "Wieszanie Rymkiewicza. Równolegle powstawał beletrystyczny "Sternberg Szczepana Twardocha, młodego konserwatysty, we wcześniejszym eseju ukazującego świat, w którym w 1989 r. lud Warszawy powywieszał zdrajców z rozdania pojałtańskiego, z Jaruzelskim na czele, a władza wyłoniona z KPN-u i Solidarności Walczącej aresztowała m.in. Adama Michnika...
M

Można się spierać o III i IV Rzeczpospolitą, pytać, kiedy IV RP zaistnieje w sensie prawnym, nie ma już natomiast wątpliwości co do tego, że istnieją one równorzędnie na planie idei, to znaczy jako konkretne formacje myślowe, światopoglądowe, osadzone na częściowo odmiennych wartościach, odwołujące się do różnych kodów kulturowych i starające się budować konkurencyjne mitologie dla masowej wyobraźni.

W tym rozumieniu emblematem II RP nie jest bowiem "Przedwiośnie" Żeromskiego czy "Granica" Nałkowskiej, lecz "Kariera Nikodema Dyzmy" Dołęgi-Mostowicza. Literatura III RP nie wydała niestety takiego utworu. Był natomiast film: "Psy" Pasikowskiego - on najwyraźniej opowiedział nowe funkcje popkulturowe, w jakich występować będą w III RP "solidaruchy" i "ubekistan", "czarni" i "czerwoni".

W równej mierze, co skutkiem słabości polskiej literatury w...

8640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]