Reklama

Requiem dla starej Ameryki

Requiem dla starej Ameryki

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Trzecia rocznica tragedii z 11 września zbiegła się z premierą książki jednego z najstarszych i najbardziej szanowanych w USA polityków: senatora Roberta C. Byrda.
W

W ciągu tych trzech lat administracja Białego Domu forsowała kolejne decyzje; kulminacją była iracka kampania. Krzyk sprzeciwu w Europie wobec arogancji ekipy Busha zabrzmiał już na samym początku, ale w Stanach zatkano sobie nań uszy, bagatelizując krytyczne wypowiedzi rodzimych intelektualistów (jak Susan Sontag czy Noam Chomsky) i lekceważąc je, jako wyobcowany z życia margines.

I choć trudno mówić o przełomie w tym toczącym się w Ameryce dyskursie, to pojawił się ważny głos. 87-letni senator z Zachodniej Wirginii, Robert C. Byrd, wydał książkę “O utracie Ameryki. Przeciw zuchwałej i aroganckiej prezydenturze" (Robert C. Byrd “Losing America. Confronting a reckless and arrogant presidency", Nowy Jork - Londyn 2004). To pierwsza taka próba zrecenzowania tego, co stało się w amerykańskiej polityce po 11 września, w dodatku pióra człowieka, który “tam był,...

9918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]