Reklama

Ładowanie...

Requiem dla Fawley Court

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Okazała rezydencja, park nad Tamizą, szkoła dla chłopców i unikalne muzeum tworzyły niegdyś polską wyspę w sercu Wielkiej Brytanii. Fawley Court wkrótce zostanie sprzedane.
J

Jest rok 2007, Zesłanie Ducha Świętego. Ks. Wojciech Jasiński, przełożony domu marianów w Fawley Court, załamuje ręce nad kotłem pełnym bigosu - zmarnuje się!

Mieli go zjeść uczestnicy największego dorocznego spotkania brytyjskiej Polonii. Ale cały dzień padało. Przyjechało sześćset osób, ksiądz spodziewał się dwóch tysięcy. Mszy polowej nie będzie, wszyscy się zmieszczą w kościółku św. Anny w pobliżu XVII-wiecznej rezydencji. Z jej balkonu powiewają przemoknięte flagi: brytyjska, polska i watykańska. Deszcz pada na ławki przy ołtarzu i park, z którego rozciąga się widok na Tamizę (na brzegach rzeki co roku zasiada arystokratyczna śmietanka Anglii, kibicuje uczestnikom najsławniejszych w kraju zawodów wioślarskich: Henley Royal Regatta).

Wtedy, w Zielone Świątki 2007, ks. Jasiński potwierdził krążącą wśród Polonii pogłoskę: za dwa-trzy lata...

14401

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]