Reklama

Ładowanie...

Rekruci Pana Boga

04.05.2013
Czyta się kilka minut
Stereotyp głosi, że klerycy są zniewieściali, nieporadni i zestresowani. Że żyją w cieplarnianych warunkach i nie mają pojęcia o świecie. Jacy są naprawdę?
Grażyna Makara fotografowała kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Kwiecień 2013 r. (opisy na końcu tekstu)
N

Niełatwo się dowiedzieć, co siedzi w klerykach. Ich mowa często skrzy się od kształtnych figur retorycznych. „Pobyt w seminarium to przygoda z Panem Bogiem”. „Jesteśmy w seminarium, by wzrastać w miłości”. „Jesteśmy posłani, by służyć Panu Bogu ukrytemu w drugim człowieku”.
Żeby ich poznać, trzeba spróbować zdjąć z nich nienagannie skrojone sutanny, pozbawić nieskazitelnie wypastowanych czarnych butów. Poczekać, aż przestaną mówić to, co chciałby usłyszeć przełożony.
OSWOIĆ PRZESTRZEŃ
W seminarium jest zimno. Na lśniących posadzkach próżno szukać choć minimalnych kłębków kurzu. Na ścianach korytarzy ani śladu tych wszystkich rzeczy, które wieszamy w domach, by ocieplić ich wnętrze. Wystrój nic nie mówi o ludziach, którzy tu mieszkają.
W większości seminariów klerycy co pół roku przeprowadzają się z pokoju do pokoju. Przełożeni wyjaśniają, że...

20846

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]