Reklama

Czasem musimy się pilnować

Czasem musimy się pilnować

21.05.2013
Czyta się kilka minut
W seminarium można zobaczyć, jak klerycy mieszkają i jak spędzają czas. Aby porozmawiać o ich prawdziwych problemach, trzeba jednak wyjść poza seminaryjne mury.
Sutanna kleryka, seminarium archidiecezjalne w Krakowie Fot. Grażyna Makara
S

Stereotyp głosi, że klerycy są zniewieściali, nieporadni i zestresowani. Że żyją w cieplarnianych warunkach i nie mają pojęcia o świecie. Jacy są naprawdę?
W „TP” nr 19 opublikowaliśmy raport o polskich seminariach Błażeja Strzelczyka, a bp Grzegorz Ryś mówił, że krzywdzące opinie o klerykach biorą się najczęściej z niewiedzy. „Kto ich bliżej pozna – zapewniał wskazując na tych z nich, którzy prowadzą wakacyjne rekolekcje i pracują z rówieśnikami na Przystanku Jezus – przestaje traktować ich jak »ulizanych gości«”.
W tym numerze ciąg dalszy opowieści o klerykach.

Wychodzimy z seminarium. Dawid łapie trochę świeżego powietrza. – Jak się tak siedzi w jednym miejscu non stop, to człowiek traci perspektywę. Zauważyłem, że czasem idę na wyjście, ale nie mam nic do załatwienia. Wiesz, zawsze coś tam kupię, ale nie po to...

17420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]