Reklama

Ratowanie twarzy

Ratowanie twarzy

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Roman Kuźniar, doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych: W Afganistanie utraciliśmy kontakt z rzeczywistością. Proponowaliśmy Afgańczykom nasze rozwiązania za wszelką cenę, chcieliśmy zrealizować utopię.
P

PATRYCJA BUKALSKA: Najpierw masowe antyzachodnie demonstracje, potem szaleńczy czyn żołnierza USA, który zabija kilkunastu afgańskich cywilów. I kolejne straty w międzynarodowych kontyngentach. Trudno dziś o optymistyczne wieści z Afganistanu.

ROMAN KUŹNIAR: O optymizm w odniesieniu do sytuacji w Afganistanie trudno od kilku już lat. Ta misja uległa degeneracji. Trawestując Churchilla, który mówił, że władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie, powiedziałbym, że wojna deprawuje, a wojna długotrwała deprawuje absolutnie. Z każdym rokiem trwania tej wojny sytuacja się pogarsza, psuje się morale, jest coraz więcej strat, a poparcie dla tej misji – wśród samych Afgańczyków i w krajach zachodnich – maleje. Każdy naród czułby się znużony obecnością obcych wojsk, które tyle lat panoszą się w jego kraju. To trwa zbyt długo. A trwa tyle dlatego, że myśmy...

8774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]