Reklama

Ratowanie twarzy

Ratowanie twarzy

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Roman Kuźniar, doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych: W Afganistanie utraciliśmy kontakt z rzeczywistością. Proponowaliśmy Afgańczykom nasze rozwiązania za wszelką cenę, chcieliśmy zrealizować utopię.
P

PATRYCJA BUKALSKA: Najpierw masowe antyzachodnie demonstracje, potem szaleńczy czyn żołnierza USA, który zabija kilkunastu afgańskich cywilów. I kolejne straty w międzynarodowych kontyngentach. Trudno dziś o optymistyczne wieści z Afganistanu.

ROMAN KUŹNIAR: O optymizm w odniesieniu do sytuacji w Afganistanie trudno od kilku już lat. Ta misja uległa degeneracji. Trawestując Churchilla, który mówił, że władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie, powiedziałbym, że wojna deprawuje, a wojna długotrwała deprawuje absolutnie. Z każdym rokiem trwania tej wojny sytuacja się pogarsza, psuje się morale, jest coraz więcej strat, a poparcie dla tej misji – wśród samych Afgańczyków i w krajach zachodnich – maleje. Każdy naród czułby się znużony obecnością obcych wojsk, które tyle lat panoszą się w jego kraju. To trwa zbyt długo. A trwa tyle dlatego, że myśmy...

8774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]