Reklama

Ładowanie...

Radość otwartego umysłu. O duchowym wymiarze studiowania

01.10.2022
Czyta się kilka minut
Studiowanie może być ważnym aspektem ludzkiej drogi ku Bogu. Także wtedy, gdy przedmiot studiów jest całkowicie „świecki”, a ich metoda zupełnie niezależna od wpływów tradycji religijnej.
FOT. PIXABAY
W

Wczesnochrześcijańscy mnisi ­rozróżniali trzy etapy drogi duchowej: praktike, physike i theologia. Celem była teologia, nie w sensie spekulacji pojęciowej, lecz w znaczeniu bezpośredniego – i świadomego – doświadczenia Boga. Trzeba jednak rozpocząć od etapu „praktycznego”, czyli opanowania namiętności – nierozumnych poruszeń duszy, zaciemniających umysł. Pomiędzy oczyszczeniem umysłu a doświadczalnym poznaniem Boga znajduje się jednak – twierdzili starożytni – niezbędny stopień pośredni: poznanie physis – natury stworzonej.

U podstaw tego schematu leżało przekonanie, że byty stworzone zawierają w sobie logoi – odbicia boskiego Logosu, czyli poznawalnego aspektu Boga. Dopiero rozpoznanie owych logoi i zebranie ich w jedno pozwala na ogląd Boga, cel życia duchowego.

Przekonanie, że dogłębne poznanie stworzenia jest koniecznym etapem drogi do Boga, stało także u podstaw...

5187

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]