Ładowanie...
Radość otwartego umysłu. O duchowym wymiarze studiowania

Wczesnochrześcijańscy mnisi rozróżniali trzy etapy drogi duchowej: praktike, physike i theologia. Celem była teologia, nie w sensie spekulacji pojęciowej, lecz w znaczeniu bezpośredniego – i świadomego – doświadczenia Boga. Trzeba jednak rozpocząć od etapu „praktycznego”, czyli opanowania namiętności – nierozumnych poruszeń duszy, zaciemniających umysł. Pomiędzy oczyszczeniem umysłu a doświadczalnym poznaniem Boga znajduje się jednak – twierdzili starożytni – niezbędny stopień pośredni: poznanie physis – natury stworzonej.
U podstaw tego schematu leżało przekonanie, że byty stworzone zawierają w sobie logoi – odbicia boskiego Logosu, czyli poznawalnego aspektu Boga. Dopiero rozpoznanie owych logoi i zebranie ich w jedno pozwala na ogląd Boga, cel życia duchowego.
Przekonanie, że dogłębne poznanie stworzenia jest koniecznym etapem drogi do Boga, stało także u podstaw...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]