Reklama

Pytanie o miejsce

Pytanie o miejsce

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Matka Boża z obrazu w Piotrkowie Trybunalskim ogłoszona została patronką polskiego parlamentu. Już rok temu widzieliśmy, podczas polskiej pielgrzymki Benedykta XVI, koronację obrazu koronami papieskimi, a całkiem niedawno - zdjęcie, na którym delegacja posłów odbiera jego kopię przeznaczoną dla Sejmu. Jesienią znajdzie się ona na Wiejskiej.
I

I oto pytanie: na Wiejskiej, ale gdzie dokładnie? Odpowiedź tyleż niełatwa, co brzemienna w konsekwencje znaczeń. Być może nikt jeszcze nie spróbował tej odpowiedzi udzielić, a może i zadać samego pytania...

A więc: centrum parlamentu, czyli sala sejmowa? Czy dla Patronki mogłoby być miejsce inne? Ale już od razu to widać: miejsce posiedzeń najwyższej świeckiej władzy ustawodawczej nabiera zdecydowanie charakteru religijnego. Bo i krzyż, i obraz Maryi? Czy wolno tak zrobić, zważywszy, że cele, dla jakich istnieje i działa parlament, są i pozostaną świeckie? A co najmniej część jego uczestników może nie zgadzać się na przybieranie innego niż świecki charakteru swojej tam obecności i działania? Czy nie byłoby to wprowadzenie zafałszowania, godzącego pośrednio i w sam symbol intronizowanej Patronki?

Myślę zresztą także całkiem praktycznie: o tym...

2557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]