Reklama

Pytanie do kandydata

23.02.2015
Czyta się kilka minut
„Jeśli Polacy mnie wybiorą, jednym z pierwszych projektów, jakie (…) wniesie do Sejmu prezydent, będzie ustawa przywracająca poprzedni wiek emerytalny” – zapowiedział kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Andrzej Duda.
Z

Zapomnijmy na moment o czymś, o czym kandydaci zapomnieć nam nie dają: że politykowi złożyć obietnicę „to jak drugiemu splunąć”. Innymi słowy: potraktujmy słowa Andrzeja Dudy poważnie.
Najnowszy numer biuletynu informacyjnego „Demografia i Gerontologia Społeczna” przynosi analizę sytuacji demograficznej dzisiejszej (i tej za lat dziesięć, dwadzieścia i więcej) Polski, a także wyliczenia, jaki wpływ na tę sytuację miałby powrót do „starych” zasad przechodzenia na emeryturę (przypomnijmy: od trzech lat trwa stopniowe odchodzenie od cezury wiekowej 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn na rzecz zrównania wieku emerytalnego na poziomie lat 67).
Dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, demograf i autor opartej na prognozach GUS analizy, przypomina, że zmiany miały proste uzasadnienie: „bez takiej próby zbilansowania należałoby albo podnieść składkę, albo...

2080

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]