Reklama

Pytania i prognozy

Pytania i prognozy

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Profesor Ipke Wachsmuth z uniwersytetu w Bielefeld, który był promotorem doktoratu honorowego nadanego mi niedawno przez tę uczelnię, przysłał list z prośbą, bym odpowiedział na cztery pytania dla wydawanego tam czasopisma.
O

Oto one:

1. W swoich powieściach i opowiadaniach opisywał Pan przyszły rozwój wydarzeń w sposób nieraz proroczy. Co jest potrzebne, by prowadzić spekulacje tak skutecznie?

2. Czasem i najmędrszy człowiek się myli - czy zdarzyły się Panu błędy szczególnie bolesne?

3. Jakie perspektywy ustrojowe, społeczne i techniczne czekają mieszkańców Europy Środkowej w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat?

4. W czym upatruje Pan nadzieję na to, że ludzkość nie stanie się przypadkiem beznadziejnym i nieuleczalnym?

Odpowiedziałem, streszczając, jak następuje:

1. Prognozy przyszłości są sensownie możliwe wyłącznie w zakresie naukowo-technologicznym, nie są natomiast możliwe prognozy polityczne, ideologiczne czy ustrojowe. Jako kierunkowskaz najogólniejszy służyła mi naturalna ewolucja życia, gdyż...

7206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]