Reklama

Ładowanie...

Purim i Księga Estery

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Księga Estery przypomina jedną ze wschodnich baśni. Perski król rozwiódł się z nieposłuszną mu żoną zwaną "Piękna", Waszti, i poszukiwał nowej dziewicy. W oczach Kserksesa uznanie zdobyła Ester (Gwiazda), sierota, wychowanica wuja Mordechaja. Dziś żydowskie święto Purim - zwyczaj nakazuje, by tego dnia radować się i dzielić z potzrebującymi.
Z

Została królową, zaraz po tym Mordechaj odkrył spisek przeciw królowi i udało się ocalić jego życie. Jednak pojawił się potężny przeciwnik Haman, mianowany wezyrem. Postanowił zabić wszystkich Żydów i przekonał do swego zamysłu króla. Ten ogłosił dekret piętnujący naród trzymający się osobno i spełniający rzekomo ohydne czyny. Mordechaj dowiedział się o tym i ogłosił trzydniowy post. Cały Izrael rozpaczał. Wuj nalegał, by królowa Ester poszła do króla i ocaliła lud od śmierci. Bała się wejść bez zaproszenia na dwór swego męża, bo oznaczało to złamanie prawa. Jednak wkroczyła pięknie ubrana na podworzec jego pałacu. Zaprosiła króla i Hamana na ucztę. Haman miał w sobie nienawiść do Mordechaja i przygotował dla niego szubienicę. Kserkses zobaczył prowadzonego na śmierć Mordechaja, przypomniał sobie o jego zasługach i kazał Hamanowi pięknie go ubrać i obwieźć po całym mieście....

4479

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]