Reklama

Przywrócenie

Przywrócenie

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Bibliofilskie wydanie jednego z najznakomitszych utworów Miłosza. Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada, utwór tytułowy z tomu, który ukazał się w kwietniu 1974 roku, to siedmioczęściowy, wielowarstwowy poemat dygresyjny.
W

Wspomnienie “rodzinnego powiatu" nakłada się w nim na obrazy współczesnej Kalifornii, a fragmenty o niezwykłej, wizyjnej sile przeplatają się z autorskimi komentarzami, wypisami ze źródeł historycznych czy “litewskim" wierszem Teodora Bujnickiego, tworząc poszukiwaną przez autora “formę bardziej pojemną".

We wstępie do obecnego wydania, podyktowanym w marcu 2004 roku, Miłosz wspominał: “Nigdy jeszcze Litwa, tak różna od Kalifornii, nie wróciła do mnie z taką żywością i dlatego zapewne jest to utwór tak wyraziście zmysłowy. Zdarza się niekiedy, że tworzymy rzecz niezamierzenie gęstą i przez to ważną, tak też jest z tym poematem. Jest to zanurzenie się w przeszłość, bez chęci gonienia za tym, co aktualne, czyli wyłania się z tego obraz, nieco zmitologizowany, zarówno mojej biografii, jak i moich okolic rodzinnych. Jest to zarazem operacja przywrócenia rzeczy...

2090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]