Reklama

Szkoda Ukrainy

Szkoda Ukrainy

27.01.2014
Czyta się kilka minut
Ukraińska władza, z którą Unia Europejska niedawno była gotowa się stowarzyszać, spadła do poziomu przywódców państw upadłych, którzy strzelają do ludzi.
Fot. Andres Kudacki / AP / EAST NEWS
W

Wszystkie przypadki śmierci w czasie starć demonstrantów z siłami specjalnymi wymagają drobiazgowego wyjaśnienia – ale jedno jest pewne: w społecznym odczuciu prezydent Wiktor Janukowycz ma krew na rękach. Dla części społeczeństwa będzie już tylko bandytą. Tak jak za Leonidem Kuczmą ciągnął się cień zamordowanego dziennikarza Georgija Gongadze, tak do końca dni Janukowycza ciągnąć się za nim będzie sprawa śmierci demonstrantów.
Tego się już nie poskleja. Protesty rozlały się po kraju, także na wschodnią Ukrainę. Podział społeczeństwa jedynie się umocnił. Władza usankcjonowała przemoc – posługując się nie tylko funkcjonariuszami w mundurach, ale też zwożonymi z prowincji osiłkami (tzw. tituszkami), którzy grasują po Kijowie i biją ludzi. Janukowycz nie zdoła już przekonać większości społeczeństwa, że jest godnym zaufania przywódcą.
Jego cel – to utrzymanie władzy i...

4232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]