Reklama

Ładowanie...

Przełom bez przełomu

07.11.2004
Czyta się kilka minut
31 października minęła piąta rocznica opublikowania Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, przyjętej w 1999 r. przez Światową Federację Luterańską i Kościół katolicki. W oczach teologów było to wydarzenie przełomowe dla ekumenizmu. Teologowie, widać, mają wyjątkowo czułe oczy, bo oczy zwykłych wiernych raczej nie dostrzegły przełomu, jeśli w ogóle dostrzegły wydarzenie.
P

Przełom bez przełomu? Paradoks ekumenizmu wciąż polega na tym, że nawet uzgodnienia o randze historycznej ostatecznie lądują na półkach bibliotek, a nie w sercach wiernych, parafii, zborów czy diecezji.

Przez łaskę, a nie za zasługi

Katolicko-luterańska deklaracja bez wątpienia była przełomem. Trudno nie mówić o przełomie, gdy kończy się - trwający bez mała 500 lat (!) - dramatyczny spór między katolikami i luteranami wokół problemu, który legł u źródeł Reformacji i tragicznego rozłamu w chrześcijaństwie. 31 października 1517 r., gdy w Augsburgu katolicki ksiądz dr Marcin Luter w słynnych 95 tezach potępił praktykę odpustów, sprzeczną z wiarą, że tylko Bóg usprawiedliwia - zbawia - grzesznika, symbolicznie zaczęła się Reformacja. 482 lata później, również 31 października i także w Augsburgu, najwyższe władze katolicyzmu i...

6097

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]