Reklama

Ładowanie...

Przejdziem Wisłę. Jak chronić naszą rzekę

07.11.2022
Czyta się kilka minut
JAN MENCWEL, aktywista: Jako naród zgadzamy się, że dzika Wisła jest ogromną wartością.Ale to bardzo krucha gwarancja, bo jednocześnie zwątpiliśmy w piękną ideę parku narodowego. A nic innego tej rzeki nie obroni.
ANDRZEJ HULIMKA / FORUM
A

ADAM ROBIŃSKI: Skąd myśl, by powołać park narodowy na Wiśle, skoro od ponad 20 lat nie udało się tego zrobić w tylu innych miejscach?

JAN MENCWEL: Pracujemy nad tym już od jakiegoś czasu, ale katastrofa na Odrze pokazała, jak pilną sprawą jest właściwa ochrona rzek. Nam się może wydawać, że Wisła jest dzika i bezpieczna, ale jeśli nie zrobimy nic, by ją lepiej chronić, za chwilę może zostać zatruta i pełna martwych ryb. Albo może się znaleźć ktoś, kto zacznie forsować pomysł zabetonowania praskiego brzegu Wisły i pobudowania na nim parkingów. Kandydując na prezydenta Warszawy, Patryk Jaki postulował zbliżenie wałów przeciwpowodziowych do rzeki i budowanie nowych osiedli na terenach zalewowych. Żeby tego typu pomysły nigdy nie zostały zrealizowane, potrzebujemy parku narodowego.

Ale park narodowy obejmujący m.in. centrum Warszawy? Prowokacja?

...

9313

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]