Reklama

Przegrana bitwa o handel

Przegrana bitwa o handel

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Już dziesięć sieci handlowych (z premedytacją nie podajemy ich nazw) omija lub zapowiada obejście zakazu handlu w niedziele, korzystając z luki prawnej umożliwiającej formalną zmianę sklepów w „placówki pocztowe”.
O

Organy państwa na razie nie reagują, co wygląda na milczące przyzwolenie dla łamania zakazu, który nie zdobył w Polsce społecznej aprobaty. Rządzącej partii, czułej na kwestionowanie jej poczynań chociażby przez trybunały międzynarodowe, nie przeszkadza nawet to, że jednym z podmiotów ułatwiających sieciom handlowym rzekome wejście w biznes pocztowy jest Ruch, wykupiony niedawno przez kontrolowany przez Skarb Państwa PKN Orlen.

Wiele wskazuje więc na to, że zakaz handlu w niedziele będzie w Polsce stopniowo zmieniać się w martwy przepis. Rząd nie może się zeń wycofać, nie narażając się ważnym ideologicznym sojusznikom (biskupi już mówią w tej sprawie „non possumus”) oraz koalicjantom (Solidarność wnosi o zmianę przepisów, która zakaże wszystkim placówkom pocztowym posiadania koncesji na sprzedaż alkoholu). A jednocześnie chciałby przypodobać się wyborcom, którzy nie zamierzają rezygnować z niedzielnych zakupów. Politycy po raz kolejny wolą więc zagrać w ulubioną grę i udawać, że nie dostrzegają niewygodnych faktów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]