Reklama

Przedsiębiorcza samorządność

Przedsiębiorcza samorządność

23.06.2015
Czyta się kilka minut
W procesie reformowania państwa rządzącym umknęła kwestia samorządu gospodarczego. Tymczasem w międzywojniu miał on swoje umocowanie w obydwu konstytucjach: z 1921 i 1935 roku.
Andrzej Zdebski
Andrzej Zdebski Fot. Kamila Zarembska
P

Po 1989 roku stał się on ofiarą złożoną na ołtarzu wielkiej polityki. U zarania demokracji idea ta była zwalczana przez część środowiska przedsiębiorców. Do dziś istnieją w tej kwestii znaczące różnice poglądów. Warto jednak zauważyć, że w krajach o najsilniejszych gospodarkach w Europie funkcjonują samorządy gospodarcze, a członkostwo w nich jest dla przedsiębiorców obligatoryjne. W Polsce postulowałbym jednak przyjęcie systemu polegającego na dobrowolności członkostwa przy jednoczesnym ustawowym umocowaniu działania samorządu. Dyskusja na ten temat w rzeczywistości dotyczy dystrybucji władzy i odpowiedzi na pytanie, czy państwo godzi się na decentralizację i oddanie części tej władzy poszczególnym grupom obywateli. ©

ANDRZEJ ZDEBSKI jest prezydentem Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]