Reklama

Przed odkryciem Ameryki

Przed odkryciem Ameryki

11.05.2003
Czyta się kilka minut
W

W tekście „Wirusowe trzęsienie ziemi” (,,TP” nr 15/2003) Jacek Kubiak twierdzi, że „Indianie odpłacili się nieświadomie zarażeniem Europejczyków kiłą. Powodujący ją krętek blady wywołał na Starym Kontynencie wielką epidemię pod koniec XV w. po zwycięskim powrocie Krzysztofa Kolumba”. Mit ten obalił już w latach 30. prof. UJ Franciszek Walter (1885-1950) - wybitny wenerolog, dermatolog, historyk medycyny, znawca sztuki i badacz zjawisk wpływających na rozwój chorób o znaczeniu społecznym. W książce „Wit Stwosz, rzeźbiarz chorób skórnych” (1933) opisał pod kątem naukowo-lekarskim rzeźby autora ołtarza w krakowskiej Bazylice Mariackiej. Właśnie w postaciach wyrzeźbionych na ołtarzu, który, jak wiemy, powstał przed wyprawą Kolumba do Ameryki, prof. Walter doszukał się objawów późnej kiły.

WIT RADWAŃSKI

(Nowy Targ, woj. małopolskie)


Nie obalałbym jeszcze, na...

1447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]