Reklama

Prośba o uszanowanie pokuty

Prośba o uszanowanie pokuty

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Papież Benedykt XVI przesłał byłemu metropolicie poznańskiemu abp. Juliuszowi Paetzowi telegram z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich (nota bene: złoty jubileusz obchodzi również bp Stanisław Stefanek). List opublikował "Przewodnik Katolicki", co wywołało rozmaite komentarze medialne. Czy słusznie?
A

Abp Paetz nie jest ani suspendowany, ani ekskomunikowany. Oskarżony o seksualne molestowanie kleryków i księży, złożył w 2002 r. rezygnację i przeszedł na emeryturę. Powszechnie wiadomo (choć tego oficjalnie nigdy nie ogłoszono), że o złożenie rezygnacji został poproszony przez papieża Jana Pawła II. Takie ustąpienie z biskupstwa bez przesady można uznać za karę i... pokutę. Dla każdego biskupa byłaby to dotkliwa pokuta, i niewątpliwie jest bardzo dotkliwa dla abp. Paetza.

Telegram Papieża jest, w tym kontekście, czymś normalnym, żeby nie powiedzieć: rutynowym. Benedykt XVI podpisał go, tak jak podpisuje setki podobnych przygotowanych przez watykańskie urzędy listów i telegramów.

Znając abp. Paetza nie wykluczam, że sam zabiegał w Watykanie o taki list, choć chyba nie musiał. Dla byłego metropolity celem życia stało się dowiedzenie wszem i ...

1588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]