Reklama

Promieniowanie myśli, promieniowanie ducha

Promieniowanie myśli, promieniowanie ducha

12.01.2003
Czyta się kilka minut
Jeżeli by szukać odpowiedzi na pytanie o czynnik scalający twórczość literacką Karola Wojtyły, decydujący o pisarskiej tożsamości i pozwalający na identyfikację poetyckiego głosu, to ślad właściwej odpowiedzi odsłaniałby się przez trzy kluczowe słowa: Myśl, Duch oraz Promieniowanie.
W

Wzajemne powiązania tych trzech kategorii mogą być dogodnym punktem wyjścia dla analizy niezwykłości tego dzieła, pokazując zarazem drogi przejścia „filozoficznego” w „mistyczne”. Przejście to oraz wzajemne związki pomiędzy płaszczyzną „rozumowego” i „nadprzyrodzonego” wydają się głównym problemem tego pisarstwa.

Ilościowo skromna twórczość Karola Wojtyły, obejmująca - od strony gatunkowej - dwie zasadniczo formy: dramatyczną oraz poetycką, pozostaje w polskiej literaturze czymś całkowicie osobnym. Rozpoznawalna fascynacja tradycją romantyczną, zwłaszcza pismami Norwida i Słowackiego, nawiązania do spuścizny neoromanty-zmu polskiego, szczególnie zaś koncepcji Wyspiańskiego, zasłuchanie w skamandryc-ką melodię wiersza - nie opisują i nie wyczerpują odrębności tego pisarstwa, nawet jeśli dodać uwagę o silnych wpływach rapsodycznych, wypracowanych w kręgu Mieczysława Kotlarczyka...

6319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]