Reklama

W przód i wzwyż

W przód i wzwyż

10.04.2005
Czyta się kilka minut
4 kwietnia 1999 r. Jan Paweł II opublikował List do artystów - Do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych epifanii piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej. Pisał o szczególnym powołaniu artysty do służby pięknu, owocnym przymierzu Ewangelii i sztuki, jej początkach i znaczeniu dla chrześcijaństwa, roli, jaką sztuka powinna odgrywać w dążeniu do odnowy dialogu. Wskazywał na dziedzictwo stuleci. Przypominał również, że obok architektury, muzyki i sztuk plastycznych Kościół potrzebuje zwłaszcza tych, którzy umieją zrealizować to wszystko na płaszczyźnie literatury. Papieski list kończył się nawiązującym do intuicji Dostojewskiego słowem o pięknie, które zbawi świat.
B

Było to “wydarzenie niespodziewane, zachwycające, cudowne. Na samym końcu stulecia przerażających wojen i zbrodni (...) rozległ się głos mądry i spokojny, przypominający nam wszystkim, co było celem i powołaniem sztuki od zawsze" - pisał na łamach “TP" Czesław Miłosz. W “Liście do artystów" zabrzmiał nie tylko głos następcy św. Piotra i duszpasterza, ale również człowieka wielkiej wiedzy humanistycznej i teologicznej, który sam doświadczył bycia artystą.

Dla Papieża literatura nie była tylko jedną z dziedzin kultury. Dostrzegał w niej nieporównywalną umiejętność dotykania rzeczy najważniejszych. Takie przekonanie wyniósł z młodzieńczych lektur - Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego i ulubionego Norwida. Podjęte na Uniwersytecie Jagiellońskim studia polonistyczne przerwała wojna. Zainteresowania literackie stały się jednak fundamentem własnej drogi twórczej...

4364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]