Reklama

Promieniowanie Jedwabnego

Promieniowanie Jedwabnego

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Koszmarna książka. Anna Bikont to zresztą wie, choćby od Marka Edelmana, który co rusz odkładał maszynopis z jękiem: Kto to przeczyta? Kto w ogóle będzie w stanie to przeczytać?. Dla Edelmana nie do zniesienia jest nawet nie to, że mordowano Żydów, ale że dokonano tego z takim okrucieństwem i że z ich zabijania czerpano radość. Koszmarna książka? Czy raczej świat koszmarny?.
Ś

Świat wokół Jedwabnego. Jedwabnego wtedy, 10 lipca 1941 r., ale i przed, i po - do dzisiaj. Jakby rozchodzące się szeroko kręgi.

Dwa śledztwa

Pierwsze zdanie jest opatrzone datą 28 sierpnia 2000: “To kłamstwo, że w Jedwabnem Żydów zabili Polacy - oświadcza Tadeusz Ś., emerytowany lekarz z Warszawy, naoczny świadek wydarzeń z 10 lipca 1941 roku". Ostatnie - 17 czerwca 2004: “Bladym świtem telefon, że zmarł Jacek Kuroń". Jacek Kuroń, w pisanym jeszcze w lutym 2004 wstępie do książki, mówił o tym, jak w sprawie Jedwabnego mit mordercy walczy o lepsze z mitem ofiary. Mówił też, czym się różni jeden od drugiego: odległością od prawdy. Mit ofiary prawdę deformuje, w imię pamięci pomordowanych zagęszcza okrucieństwa. Mit mordercy ucieka od prawdy. “Mamy dwa mity, a rzeczywistości realnej brak" - pisze Jacek Kuroń i dodaje, że książka...

12245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]