Reklama

Ładowanie...

Proeuropejski tandem

10.05.2007
Czyta się kilka minut
Armia turecka zagroziła interwencją, po tym jak premier Recep Tayyip Erdogan wezwał do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych i zmiany ordynacji wyborów prezydenckich w obliczu końca kadencji Ahmeda Necdeta Sezera. Próba wybrania 27 kwietnia na prezydenta kandydata partii rządzącej Abdullah Gula nie powiodła się z powodu braku quorum. Rząd chce powtórzyć głosowanie, ale opozycja - której protestom towarzyszą pomruki armii - znów zamierza je zbojkotować. Parlamentarna komisja chce więc wprowadzić do konstytucji zmianę, by prezydenta wybierano w wyborach powszechnych. Zwiększa to szanse kandydata partii rządzącej. Nic więc dziwnego, że przez Turcję przetaczają się demonstracje zwolenników lewicy, nacjonalistów, sekularystów i Alewitów, obawiających się wzmocnienia islamskiego charakteru państwa.
N

Niepokoi się też Unia Europejska, która nie wie, czy bardziej bać się ewentualnego "islamskiego" konia trojańskiego w Europie, czy wojskowych mających często ostatnie zdanie w polityce Ankary. Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn wezwał turecką armię do respektowania "zasad demokracji i miejsca armii w niej". Widocznie mniejsze obawy budzi w Brukseli perspektywa konsolidacji władzy przez umiarkowaną partię islamską, która m.in. zlikwidowała karę śmierci i przyznała mniejszościom narodowym prawo do nauki ojczystych języków i obecności w mediach.

Jednak prezydent Turcji jest też głową sił zbrojnych a te - wierne świeckiej ideologii Atatürka - uznają, że jego sekularyzm nie powinien budzić zastrzeżeń. A przy okazji obawiają się pewnie, że zgodny tandem proeurojejskich: prezydenta i premiera oznaczałby większą cywilną kontrolę nad wojskiem.

907

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]