Reklama

Problemy z memami

Problemy z memami

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Daniel Dennett twierdzi, że tylko dzięki memom możemy wyjaśnić ewolucję kultury, języka i mózgu oraz pojawienie się świadomości.
Daniel Dennett podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim, październik 2017 r. Przeciwko zaproszeniu na UJ zdeklarowanego ateisty protestowały środowiska konserwatywne, na czele z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak. ANDRZEJ BANAŚ / POLSKA PRESS / EAST NEWS
S

Słowo „mem” już nam tak bardzo spowszedniało (a wielu pewnie obrzydło), że warto przypomnieć, jak dostojne miało początki.

Rok 1976, Richard Dawkins publikuje „Samolubny gen”. Tytułową metaforą walczy z ideą doboru grupowego, wedle której organizmy robią wszystko – polują, rozmnażają się, a nawet ryzykują życie – „dla dobra gatunku”, czyli w celu jego zachowania. Biologom długo wydawało się, że to właśnie wynika z Darwinowskiej teorii ewolucji (do dzisiaj niektórzy tak błędnie pojmują mechanizm doboru naturalnego; sam taką wersję usłyszałem w szkole).

Metafora „samolubnego genu” zmieniła perspektywę – wskazując, że organizmy robią wszystko „dla dobra genów”. Inaczej mówiąc: zachowanie następuje pod (pośrednim) wpływem genów, które wynalazły organizmy – a w toku ewolucji je udoskonalały – aby się replikować. Cytowany przez Dawkinsa poeta Samuel Butler żartobliwie...

17720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Steve Silberman, Tomasz Targański
Robin Dunbar, Kasper Kalinowski
Łukasz Kwiatek

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]