Reklama

Ładowanie...

Problemy z memami

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Daniel Dennett twierdzi, że tylko dzięki memom możemy wyjaśnić ewolucję kultury, języka i mózgu oraz pojawienie się świadomości.
Daniel Dennett podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim, październik 2017 r. Przeciwko zaproszeniu na UJ zdeklarowanego ateisty protestowały środowiska konserwatywne, na czele z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak. ANDRZEJ BANAŚ / POLSKA PRESS / EAST NEWS
S

Słowo „mem” już nam tak bardzo spowszedniało (a wielu pewnie obrzydło), że warto przypomnieć, jak dostojne miało początki.

Rok 1976, Richard Dawkins publikuje „Samolubny gen”. Tytułową metaforą walczy z ideą doboru grupowego, wedle której organizmy robią wszystko – polują, rozmnażają się, a nawet ryzykują życie – „dla dobra gatunku”, czyli w celu jego zachowania. Biologom długo wydawało się, że to właśnie wynika z Darwinowskiej teorii ewolucji (do dzisiaj niektórzy tak błędnie pojmują mechanizm doboru naturalnego; sam taką wersję usłyszałem w szkole).

Metafora „samolubnego genu” zmieniła perspektywę – wskazując, że organizmy robią wszystko „dla dobra genów”. Inaczej mówiąc: zachowanie następuje pod (pośrednim) wpływem genów, które wynalazły organizmy – a w toku ewolucji je udoskonalały – aby się replikować. Cytowany przez Dawkinsa poeta Samuel Butler żartobliwie...

17720

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]