Reklama

Ładowanie...

Próba upokorzenia kardynała Zena

Próba upokorzenia kardynała Zena

03.10.2022
Czyta się kilka minut
Z

Zeznania świadków i dostarczone przez prokuraturę dowody wystarczają, by uzasadnić proces kard. Josepha Zena i pięciu współoskarżonych – uznał sąd w Hongkongu na posiedzeniu 28 września. Zarzuty wobec emerytowanego, 90-letniego ordynariusza Hongkongu dotyczą prowadzenia funduszu pomocy prawnej i finansowej dla obrońców hongkońskiej demokracji przed zakusami rządu w Pekinie. Władze uważają, że kardynał złamał przepisy o stowarzyszeniach: brak odpowiedniej rejestracji funduszu oznacza, że w świetle prawa Zen byłby powiązany z nielegalną organizacją. Kolejne posiedzenie sądu pod koniec października.

Kardynałowi grozi ok. 1200 dolarów grzywny. To kara raczej symboliczna, ale taka ma być: chodzi o publiczne upokorzenie hierarchy katolickiego, który zasłynął jako obrońca praw człowieka, bezwzględny krytyk władz chińskich i przeciwnik z nimi porozumień. W maju Zena aresztowano pod zarzutem naruszenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym i „zmowy z obcymi siłami”, za co grozi wieloletnie więzienie. Część obserwatorów uważa, że obecne łagodne potraktowanie hierarchy ma związek z trwającymi negocjacjami z Watykanem w sprawie przedłużenia niejawnej umowy o współpracy w zakresie mianowania chińskich biskupów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]