Reklama

Próba dojrzałości

Próba dojrzałości

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Zostaliśmy sami. Do niedawna było tak, że jeśli nawet ktoś z nas postępował niegodnie albo wprost niegodziwie, tliło się w nas podświadome wspomnienie tego, że jednak potraktowani zostaliśmy przez samych siebie jako społeczeństwo mimo wszystko warte zaufania - do czego, w zasadniczej mierze, przyczynił się Jan Paweł II. Był on też w wielu sprawach, nie tylko religijnych, ostateczną instancją odwoławczą, chociażby w kwestii naszego wejścia do Unii Europejskiej.
S

Stanowisko Papieża również w tej sprawie było całkowicie jednoznaczne i dzięki temu wielu z nas pojęło, co to znaczy Europa, a w każdym razie, co by to mogło znaczyć, a także co znaczy Wspólnota. Czy sobie poradzimy bez kogoś, kto nie tylko stawiał przed nami drogowskazy, ale też sam był drogowskazem? To, że go zabrakło, jest dla nas bolesną próbą dojrzałości. Podobnie jak w czasie wojny, kiedy wokół nas ginęli najlepsi, a myśmy jakimś tajemniczym zrządzeniem Opatrzności nadal trwali - odczuwaliśmy to jako ważne i niełatwe zobowiązanie, które trzeba spełnić także w imieniu tych, których już na tym świecie nie ma.

Podobnie winniśmy teraz realizować te wartości, ku którym prowadził nas Jan Paweł II. Słyszę w radio, że interpretuje się Jego wskazania na sto różnych sposobów, niekiedy ze sobą sprzecznych. Wydaje się jednak, że jeśli rzetelnie śledzić Jego...

1641

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]