Reklama

Ładowanie...

Kwadrans w Kościele

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Ci, którzy próbują interpretować wspólne przesłanie jako dokument polityczny, pomniejszają jego znaczenie i wartość. Orędzie nie służy rozwiązaniu konkretnych spraw, ale jest inspiracją do przemiany duchowej w stosunkach między ludźmi.
Patriarcha Cyryl i abp Józef Michalik podczas przekazania ikon Matki Boskiej Smoleńskiej, Warszawa, 16 sierpnia 2012 r. Fot. Tomasz Urbanek / EAST NEWS
M

MARCIN ŻYŁA: Podpisanie wspólnego orędzia wieńczy pewien etap zbliżenia polsko-rosyjskiego. Jakie znaczenie ma dla Pana ta chwila?

ADAM D. ROTFELD: Jest to wydarzenie doniosłe – bez precedensu w stosunkach między Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną. Nie tylko w Polsce i Rosji, ale w skali globalnej. Podobnego dialogu między obiema instytucjami jak dotąd nie było. Podczas pracy nad tekstem wymagało to oswojenia się ze świadomością, że dialog oznacza potrzebę uwzględnienia opinii i wrażliwości drugiej strony. Każde zdanie było redagowane i zapisywane wspólnie.

Przesłanie wyraża transcendentną postawę: pojmowanie dialogu w znacznie szerszym wymiarze czasowym, z myślą o oddziaływaniu na obecne i przyszłe pokolenia – a nie o popularność i szybki efekt. Dokument jest napisany prostym językiem. To, w jakiej mierze trafi do świadomości...

9963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]