Reklama

Kwadrans w Kościele

Kwadrans w Kościele

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Ci, którzy próbują interpretować wspólne przesłanie jako dokument polityczny, pomniejszają jego znaczenie i wartość. Orędzie nie służy rozwiązaniu konkretnych spraw, ale jest inspiracją do przemiany duchowej w stosunkach między ludźmi.
Patriarcha Cyryl i abp Józef Michalik podczas przekazania ikon Matki Boskiej Smoleńskiej, Warszawa, 16 sierpnia 2012 r. Fot. Tomasz Urbanek / EAST NEWS
M

MARCIN ŻYŁA: Podpisanie wspólnego orędzia wieńczy pewien etap zbliżenia polsko-rosyjskiego. Jakie znaczenie ma dla Pana ta chwila?

ADAM D. ROTFELD: Jest to wydarzenie doniosłe – bez precedensu w stosunkach między Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną. Nie tylko w Polsce i Rosji, ale w skali globalnej. Podobnego dialogu między obiema instytucjami jak dotąd nie było. Podczas pracy nad tekstem wymagało to oswojenia się ze świadomością, że dialog oznacza potrzebę uwzględnienia opinii i wrażliwości drugiej strony. Każde zdanie było redagowane i zapisywane wspólnie.

Przesłanie wyraża transcendentną postawę: pojmowanie dialogu w znacznie szerszym wymiarze czasowym, z myślą o oddziaływaniu na obecne i przyszłe pokolenia – a nie o popularność i szybki efekt. Dokument jest napisany prostym językiem. To, w jakiej mierze trafi do świadomości...

9963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]