Reklama

Prezydent upokorzył Macierewicza

Prezydent upokorzył Macierewicza

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Pałac Prezydencki odwołał sierpniowe nominacje generalskie, co jest wydarzeniem bez precedensu.
ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
T

To rewanż za to, że Macierewicz chce wyeliminować najważniejszego wojskowego w otoczeniu prezydenta.

W tym roku wyjątkowo – i sensacyjnie – wojskowej tradycji nie stało się zadość. Prezydent ostentacyjnie wyrzucił do kosza wszystkie generalskie kandydatury, które przysłał mu Macierewicz. To dramatycznie komplikuje sytuację ministra, który chciał nową generalicją zastąpić kilkudziesięciu generałów już wyrzuconych z armii.

Prezydent odpowiedział ministrowi pięknym za nadobne. Pod koniec czerwca nadzorowana przez Macierewicza Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawiesiła certyfikat dostępu do tajemnic państwowych gen. Jarosławowi Kraszewskiemu, głównemu doradcy wojskowemu prezydenta – to oczy i uszy Dudy w armii. Takie działanie SKW zostało w Pałacu Prezydenckim odebrane jako zaplanowany atak Macierewicza, który chce odciąć Dudę od informacji z armii.

Prezydent najpierw doniósł na Macierewicza do premier Szydło. Szefowa rządu umyła ręce: wydała jedynie komunikat, w którym „wyraziła oczekiwanie, że postępowanie wobec gen. Kraszewskiego zostanie zakończone bez zbędnej zwłoki”.

W tej sytuacji było pewne, że Duda – wzmocniony politycznie po wetach do ustaw PiS – będzie szukał okazji do bezpośredniego rewanżu. Odwołanie generalskich awansów to odpowiedź równie atomowa, co Macierewiczowski atak. W ten sposób Duda pokazuje Macierewiczowi jasno, że w całkowitej kontrze do niego niewiele w armii zdziała.

Wygląda na to, że wracają czasy, gdy prezydent i szef MON darli koty o wpływy w armii. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]