Reklama

Prezydent strach

Prezydent strach

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Polacy mają kampanię za sobą, a Francuzi właśnie ją rozpoczynają. Choć wybory dopiero w 2007 r., harcownicy już ruszyli: ukazuje się seria analiz mających przygotować obywateli do dokonania wyboru. Czy Francuzi zdecydują się na VI Republikę, tak jak Polacy wybrali IV Rzeczpospolitą?.
Z

Zaczęło się od sondażu "Newsweeka" ze stycznia 2004 r., wykazującego, że Tomasz Lis ma spore szanse prezydenckie. I choć ostatecznie dziennikarz nie kandydował, swoją książką "Co z tą Polską?" de facto rozpoczął debatę nad stanem państwa i społeczeństwa. W tym samym punkcie co wówczas Polska, znajduje się dziś Francja. Podobnie jak "Co z tą Polską?" nad Wisłą, dziś nad Sekwaną kilka książek może pomieszać szyki politykom z pierwszej linii.

Katarzyna w akcji

W październiku ukazała się pod wiele mówiącym tytułem "J’arrive", czyli "Nadchodzę", książka anonimowego autora (autorki?) ukrywającego się pod pseudonimem Catherine Médicis. Nie szczędzi ona krytyki nikomu, od skrajnej lewicy po skrajną prawicę. Wytyka błędy kolejnych francuskich rządów ostatnich dziesięcioleci ale, co najważniejsze, jest deklaracją kandydatury autora/...

6959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]