Reklama

Prezydent sadzi lipę

Prezydent sadzi lipę

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Przez Polskę przelała się fala domysłów po przemówieniu Andrzeja Dudy w Starym Sączu:

​– Nie cofnę się przed nikim, bo ja nie składałem swojego zobowiązania ani przed żadnymi politykami, ani przed żadnymi prezesami żadnych trybunałów, tylko ja składałem swoje zobowiązanie przed wami, przed państwem je składałem.
Niektórzy określili tę mowę jako mocną. Doczytywali się sensacji, że w istocie prezydentowi nie chodziło o starego profesora prawa, odchodzącego szefa TK, ale innego prezesa, tego od rządzącej partii. Moim zdaniem takie interpretacje wynikają z tęsknoty za tym, że pojawi się ktoś, kto stanie ponad sporem politycznym i wyleje wiadro oliwy na coraz bardziej wzburzone fale polskich namiętności. Zbyt dużo w polityce rozchwiania, wzajemnych oskarżeń i złości.
Prezydent chyba jednak nie miał takiego zamiaru. Pojechał do miasta dzieciństwa. Ze wzruszeniem wspominał dziadka i babcię. Wyprawy na nowenny. Panią Cyconiową i panią Helę Zagórowską oraz lody u państwa Jeziorków. A starosądeczanie słuchali tych słów ze wzruszeniem – pan prezydent mówił przecież o ich mieście!
Andrzej Duda przekazał miastu nowy sztandar, odebrał klucze i honorowe obywatelstwo. Zasadził też lipę. Potem oddalił się, by dalej sprawować urząd.
Fakt, że grupka desperatów żegnała go okrzykami „konstytucja”, ale okrzyki te były bardzo rachityczne. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, felietonista i bloger „Tygodnika Powszechnego” do stycznia 2017 r. W latach 2003-06 był korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie. W latach 2006-09 szef działu śledczego „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

I to ani pierwsza ani ostatnia lipa w jego wykonaniu. Oby jak najmniej ich "posadził", oby...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]