Reklama

Preludium do Wieczernika

Preludium do Wieczernika

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Uczestnicząc w tamtej wzruszającej scenie, jedni podziwiali poezję wierności szukającą przekładu na język zapachu olejku nardowego, gdy ludzkie słowa o wdzięczności traciły normalną siłę i stawały się zbyt kruche. Inni sporządzali ekonomiczne przeliczniki kalkulowanych pośpiesznie wydatków na zakup kosmetyków. Jeszcze inni, śladem Judasza, patrzyli, czym można byłoby się zgorszyć w pejzażu, w którym obfitość wzruszeń przenikała się z poczuciem grozy wiszących w powietrzu zdarzeń.
T

Tylko Jezus patrząc na Marię klęczącą przed Nim i włosami wycierającą stopy Mistrza, mógł wybiec myślą o kilka wieczorów do przodu i ujrzeć Siebie pełniącego podobną posługę przy obmywaniu nóg uczniom. Tylko On rzucając ostatnie spojrzenie na wzruszoną Marię mógł już wtedy myśleć, co konkretnie znaczy "umiłować do końca". Betania, w której przeżył tyle wzruszających oznak przyjaźni, pojawia się w tamten pożegnalny wieczór jako dyskretne preludium wprowadzające w tajemnicę Wieczernika i nastrój Ostatniej Wieczerzy. Wonny olejek przyjaźni i wiernej pamięci, który Bóg pozwala nam odnajdywać na naszej drodze, stanowi zawsze zapowiedź tego duchowego piękna, którego najpiękniejszą ekspresję znajdziemy w Wieczerniku Eucharystii.

794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]