Reklama

Wydać Kurda

Wydać Kurda

19.03.2012
Czyta się kilka minut
W tureckich więzieniach Musa Doğan stracił zdrowie i dziesięć lat życia. Uciekł. Teraz polski sąd zastanawia się, czy wysłać go z powrotem.
Musa Doğan podczas rodzinnej wycieczki do Krakowa w listopadzie 2011 r. Dziś czeka na decyzję o ekstradycji. Fotografia z archiwum prywatnego
3

3 stycznia Anna Kupiszewska, doktorantka literaturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, idzie przez miasto z niedawno poślubionym Musą Doğanem.

Z samochodu wyskakuje czterech ubranych po cywilnemu mężczyzn. Powalają Musę na ziemię, Annę wsadzają do samochodu. Niedługo później przeszukują mieszkanie, konfiskując cały sprzęt komputerowy, dyktafony, odtwarzacze mp3, zeszyty z notatkami, luźne kartki z numerami telefonów. Przeprowadzają też rewizje w domu rodzinnym Kupiszewskiej.

Doğan trafia do aresztu w Załężu.

Okazuje się, że figuruje w bazach Interpolu jako niebezpieczny przestępca. Mężczyźni z nieoznakowanego samochodu to funkcjonariusze Straży Granicznej. Rutynowe działanie – tak określa akcję Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Okazuje się też, że Doğan zostaje zatrzymany niejako na własne życzenie: ze względu na żonę...

15451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]