Reklama

Prawdziwy kowboj ufa Jezusowi

Prawdziwy kowboj ufa Jezusowi

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Powiedzą: „my som doma”, będą rzykać, ale nie pieronić. Na Światowe Dni Młodzieży przyjeżdża 80-osobowa grupa potomków Ślązaków z Teksasu.
John Wayne, czyli ks. Franciszek Kurzaj. Obok: kościół w Panna Maria, najstarszej polskiej osadzie w USA Fot. Anna Lewańska / AGENCJA GAZETA
N

Niektórzy pamiętają, jak dziadkowie siadali wieczorem przed domem i płakali.

Pytani „czemu beczą”, odpowiadali, że „płaczą za Śląskiem” – opowiada ks. prałat Franciszek Kurzaj. – Ale oni nie wiedzieli, co to jest ten Śląsk. I postanowiłem, że muszą go zobaczyć. Ugryźć tego naszego śląskiego powietrza, które jeszcze wtedy było inne, czarne.

Znajomi mówią, że ks. Kurzaj w swoim kapeluszu przypomina Johna Wayne’a. Od lat zajmuje się duszpasterstwem w śląskich parafiach w Teksasie. W 1989 r., tuż po upadku komunizmu, pierwszy raz zabrał potomków Ślązaków do Polski. Od tego czasu jeżdżą nieprzerwanie co roku. Zwiedzają Wawel, modlą się na górze św. Anny i w Oświęcimiu.

W tym roku ponad 80 osób, wśród nich także dzieci i młodzież (większość ze śląskimi korzeniami), znów przyjedzie z Teksasu do Polski. Podczas Światowych Dni Młodzieży wysłuchają kazania papieża...

10767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]