Reklama

Prawda iluzji

Prawda iluzji

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Ta książka narodziła się z rozprawy doktorskiej - są w niej jednak fragmenty, które wywołują u czytającego emocje przynależne raczej kontaktowi z beletrystyką.
Kenneth Branagh (po prawej) jako Henryk V
N

Na przykład opis momentu tragicznego rozpoznania przez młodego Henryka V własnej kondycji “przyzwoitego człowieka i bezwględnego mordercy" na tle zasłanego trupami pobojowiska Azincourt w filmie Kennetha Branagha. Albo interpretacja Ryszarda III Laurence’a Oliviera jako “zabawnie odrażającego" produktu Wielkiego Mechanizmu historii, dla którego zdjęcie makiawelicznej maski i ujawnienie ludzkich uczuć stanie się początkiem tragicznego upadku. A przecież “Próby wrażliwości" od rzeczywistości dzieli wiele pięter: publikacja jest interpretacją dzieł filmowych, interpretujących dzieła literackie, interpretujące życie i historię. Przy zachowaniu naukowego obiektywizmu, książka Olgi Katafiasz pozwala objąć wszystkie te poziomy równocześnie.

Materiału do rozważań nad charakterem relacji pomiędzy wierzchołkami trójkąta interpretacyjnego “Szekspir - reżyser - widz"...

5379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]